شهر سوخته

 

 

  گنجينه سر به مهر شهرسوخته

 

 

شهري که ياد بود 5000 سال قبل است. گنجينه اي سر به مهر، که هنوز هم پس از سالها تفحص در آن نياز به سالهاي سال کاوش دارد و اين فقط از آدمهاي صبوري مثل باستان شناسان عاشق بر مي آيد. وقتي که توصيف شهر را مي شنوي يا مي خواني دچار حسي مثل حس غرور آميخته با حسرت مي شوي. غرور از اينکه اولين شهر دنيا در کشور تو قرار دارد. شهري بسيار پيشرفته. حتي پيشرفته تر از شهر کرت که سينوهه در کتابش نوشته و حسرت به خاطر از دست دادن اين همه عظمت. 

 ۴۰هزار قبرـاولين جراحي مغز در دنيا با مواد پلشت بر-اولين معرق کاري در دنيا-پارچه هاي با بافتهاي بسيار پيشرفته. همه و همه با بيش از 5000 سال قدمت
.

01709.jpg

اين شهر در56 کيلومتري زابل قرار دارد.شهري با وسعت 150 هکتار با ديوار هايي کوتاه.اين شهر يک بار در سال 2700 قبل از ميلاد و يک بار در 2400 قبل از ميلاد دچار حريق گشته است. اما اينها هيچکدام دليل از بين رفتن شهر نبوده است .شهري بدون جنگ که حتي يک بارو در آن وجود ندارد.با مردماني آرام که در ميان 40000 جسد موجودتا کنون فقط يکي از آنها به قتل رسيده است و سر بريده ان در زير پايش قرار دارد.
شهري به دور از مناطق زلزله خيز. شهري که هيچوقت مورد تهاجم قرار نگرفته است. پس چه چيز باعث تخليه آن شده است؟ اين شهر فقط و فقط به يک دليل از بين رفته است. تغيير مسير رودخانه هيرمند . هيرمند در 8000 سال گذشته 11 بار تغيير مسير داده که زابل روي آخرين دلتاي آن بنا شده است.

01703.jpg

اين شهر به ظاهر انبار غله حکومتي بوده است .در اکثر قبر ها ظروفي پر از گندم يافت ميشود.و همچنين رشته هايي از طلا به قطر دو ميليمتر که هنوز معلوم نيست با چه وسيله اي تراش خورده اند.و با چه وسيله اي سوراخ شده اند که موي دم اسب به زحمت از آن عبور ميکند.

از نکات جالب شهر موقعيت اجتماعي زنان بوده که تمام مهر هاي انبار داري وترخيص گندم از قبر هاي زنان خارج شده است. و بيشترين آسيب هاي ستون فقرات مربوط به زنان بوده که ناشي از کار سنگين است.

01708.jpg

در هر قبر ميشود تکه هايي از اشيا را پيدا کرد که نشانه شغل فرد است.اين اشيا پارچه ، ظروف و يا حتي بزغاله هستند.در اکثر قبر ها بوته هاي سير هم وجود داره. به دست آوردن اطلاعات بيشتر راجع به اين شهر بستگي به يافتن بخش شاه نشين داره که هنوز کسي از جاي آن اطلاعي ندارد.

01710.jpg

يکي از حرفهاي جالبي که راجع به اين شهر زده ميشود اين است که اين شهر همان محل تولد و زندگي رستم بوده است و اين به خاطر بزرگتر بودن جثه اسکلتهاي يافت شده است. اما يکي از موارد جالب سيستم لوله کشي سفالي براي انتقال آب است.
و چيزي که آه از نهاد ما بلند مي کند نظم شهر است. مثلاً بخش صنعتي آن
از بخش مسکوني جدا است .چيزي که مردمان تهران در عصر اتم ساليان سال است که حسرت آن را ميخورند.

01705.jpg

بالاخره ميبايست شهر را ترک کني؛ جايي که بهشت باستان شناسان نام گرفته؛ با احساس مسوليتي بيشتر براي زنده نگه داشتن راه پدران...  

/ 2 نظر / 3 بازدید
Maryam

درود خوبی فقط خواستم بگم اينجا خيلی وقت است زمستان شده هاهها ما هفته پيش برف داشتیم که فکر کنم يعنی زمستان ظاهرا آنجا تازه برف امده .بنابر اين زمستان مبارک خوش باشی

niloofar

سلام دستتون درد نکنه برای اين مطلب خيلی با حال بود هميشه راجع به ايران بنويسيد