هالووين

بيش از هزار سال پيش اروپايي‌ها اول نوامبر روز عيد قديسين را جشن مي‌گرفتند. در اين زمان فصل درو تمام شده بود و زمسنان در راه. آغاز فصل تاريكي و سرما.
مردم معتقد بودند اين زمان به هيچ فصلي تعلق ندارد و براي مدت كوتاهي پرده بين زندگي و مرگ كنار مي‌رود. برخي از مردم تصور مي كردند كه روح مردگان در شب پيش از روز عيد قدسيسن اين‌ور و آن‌ور پرسه مي‌زنند. شب 31 اكتبر عيد هالو - عيد اوليا ناميده مي‌شود ( هالو به معني قداست بخشيدن است) كه بعدها به هالووين تغيير يافت.

در جشن هالووين خانواده‌ها در وسط شهر دور آتش جمع مي‌شدند. بعضي‌ها لباس‌ها و ماسك‌هايي از پوست يا سر حيوانات مي‌پوشيدند و در حالي كه براي هم داستان تعريف مي‌كردند كنار آتش گرم مي‌شدند و سيب, پسته و بادام مي‌خوردند. اين شب زمان بازيگوشي و شيطنت پيش از رسيدن زمستان بود. بعضي‌ها ازاين خانه به آن خانه مي‌رفتند و از صاحب‌خانه مي‌خواستند كه از آن ها پذيرائي كند. اين گونه بود كه رسم " خوراكي يا ميدي يا ميخوري" آغاز شد.

اولين جك-1-لنترن ( فانوس كدويي)

بر اساس يك افسانه مردي ايرلندي به نام جك, شيطان را فريب داد. بعدها وقتي جك مرد, شيطان يك تكه بزرگي از ذغال سوزان را به سمت او پرت كرد و جك آن را درون شلغمي كه مي‌خورد گذاشت. فانوس شلغمي راه جك را در دل شب روشن كرد و اين گونه بود كه جك-1-لنترن ( فانوس شيطان) درست شد.
اروپايي ها 150 سال پيش رسم « فانوس شيطان » را به قاره آمريكا بردند. در آنجا آن‌ها چيزي بهتز از شلغم براي درست كردن فانوس‌هايشان پيدا كردنذد.بله درست حدس زديد: كدو حلوايي!
حالا در كشورهاي زيادي كشت و پرورش كدو حلوايي انجام مي‌شود و « فانوس شيطان » يا همان « جك-1-لنترن» به نام فانوس كدو حلوايي هم معروف شد.

/ 4 نظر / 6 بازدید
haman khodash hala

سلام چون گفته بودی (نظر بدین دیگه) می گم .وگر نه مطلب قابل عرضی نیست. مطلب جالبی بود نه جالب نه جدا چی می شه گفت فقط خدا کند من امشب خوابم ببرد. راستی مگر عربها هم هالووین دارن؟خوش باشی

مهرداد

سلام / وبلاگ خيلي خوبي داري اميدوارم كه موفق باشي

Maryam

درود ميگم می دانی من آدم ترسو يی ام همه اش اين عکس ها رو می گذاری خوب من جای تو بودم رو سر در می زدم اگر با وحشت ميانهای خوب داريد وارد شين. در ضمن هالووين را جشن می گيری؟ خوش باشی