يلدا

.روزها بزرگ تر شده و تابش نور ايزدي افزوني مي يابد. اين بود که ايرانيان باستان، آخر پاييز و اول زمستان را شب زايش مهر يا زايش خورشيد مي خواندند و براي آن جشن بزرگي بر پا مي کردند.
اين جشن در ماه پارسي «دي» قرار دارد که نام آفريننده در زمان قبل از زرتشتيان بوده است که بعدها او به نام آفريننده نور معروف شد،همان که در زبان انگليسي "day"خوانده ميشود.

يلدا و جشنهاي مربوطه که در اين شب برگزار مي شود،يک سنت باستاني است.يلدا يک جشن آريايي است و پيروان ميتراييسم آن را از هزاران سال پيش در ايران برگزار مي کرده اند.يلدا روز تولد ميترا يا مهر است.اين جشن به اندازه زماني که مردم فصول را تعيين کردند کهن است.

نور،روز و روشنايي خورشيد،نشانه هايي از آفريدگار بود در حالي که شب ،تاريکي و سرما نشانه هايي از اهريمن. مشاهده تغييرات مداوم شب و روز مردم را به اين باور رسانده بود که شب و روز يا روشنايي و تاريکي در يک جنگ هميشگي به سر مي برند.روزهاي بلندتر روزهاي پيروزي روشنايي بود درحالي که روزهاي کوتاه تر نشانه اي از غلبه تاريکي.
براي در امان بودن از خطر اهريمن،در اين شب همه دور هم جمع مي شدند و با برافروختن آتش از خورشيد طلب برکت مي کردند.

آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيريني و ميوه هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند. در اين شب هم مثل جشن تيرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روي پوکي و يا پري آن، آينده گويي مي کنند.

/ 10 نظر / 8 بازدید
ح.م.آریا

سلام. وبلاگ قشنگی داری تقريبا بيشترشو خوندم از همه قشنگتر مطلبت در مورد گوگوش بود اما چقدر وبلاگت دير باز ميشه.... به هر حال از آشنايی با شما خوشحال شدم.

***Mino

سلام و خسته نباشی. ضمن تبريک عيد فطر به شما دوست گرامی و آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما. مطلب جالبی بود و جای تحسین دارد .دیر به دیر مینویسی ولی جالب و پر مهتوا.آرزوی موفقییت برات دارم.

BiBi Gol

, gole Maryam ba ejazeh ya bi ejazeh address sayte shoma ro dad. Mostafiz shodim. behrooz va behshad bashi.Salami cho boue khoshe ashenai

afterhello

سلام بر سروش عزيز كه به ياد دوستان هست . اميدوارم حالتان خوب باشد . از اين هفته حتما از عكس استفاده خواهم كرد و البته متني را نيز حاضر كردم در مورد عكس حجاب كه در بلاگتان موجود است . فكر مي كنم چهار شنبه هفته آينده در بلاگم قرار دهم . به هر حال با آمدنتان خوشحالم كرديد

amu herkool

ba salami garm khedmate doste ghadimi ye azizam jenabe sorosh khan.besyar mamnoon az moarefi ye in webloge ziba ke mara az salayegh matarze afkare khish binasib nagozashti.omivaram movafagh bashi.kiyefiyate web loget ham khobe vali jadare ke behtar she.graphic ash harf nadare vali matnasho ziyad tar kon.

afterhello

سلام بر سروش عزيز . موافقم . اما جای لينک برايم مهم است . هميشه سلامت باشيد . ارادتمند . شرمنده که دير می آيم بلاگت خيلی دير باز می شود

Maryam

درود فقط خواستم بگم اين بازديد کنندگان . من که شک دارم ۲۳۶ تا باشن ۱۰۰تا شون که من بودم همین امروز ۶ بار امدم هاهاها البته من واسه دلخوشيت قول ميدم بعد ازاين هر دفعه رو خط امدم بيام هر دفعه هم خارج شم بازم بیام هاهها که ببينم ۱۰۰۰تا می شه يا نه هاهاه خوش باشينا

afterhello

سلام . سرو ش عزيز . اميدوارم حالت خوب باشه . ممنون که اومدی . اينجا هر روز قشنگ تر می شه . هميشه سلامت باشيد . ارادتمند

majid

سلام سروش جان ممنونم از شما امید وارم همیشه در زندگیت مو فق باشی تیمسار

s@har

salam soroosh jan.omidvaram webloget rooz be rooz behtar beshe.mamnoon azat.movafagh bashi